Автор: , - Ние в Европа би трябвало да познаваме историята

...
Автор: , - Ние в Европа би трябвало да познаваме историята
Коментари Харесай

Еманюел Тод: Украйна не може да спечели тази война - с няколко танка няма голяма разлика

Автор: ,
- Ние в Европа би трябвало да познаваме историята си и да знаем, че американците си играят с европейците, т.е. те унищожават нашите стопански системи. Но това, че ние самите нямаме даже минимално историческо възприятие, което да ни разреши да разберем какво значи немски танкове в украинските равнини толкоз скоро след Втората международна война - това не мога да го схвана. Не знам дали поради историята на морала или от квазирелигиозно възприятие, само че мисълта, че незабавното за нас, европейците, е още веднъж да тласнем Германия към директна борба с Русия - това ми се коства изцяло безконтролно.

- Французите са дезинформирани - разправят им, че има война, която не е наша война и че сме доста симпатични, тъй като пращаме оръжия на украинците, с цел да могат да пазят своята нация, която съществува, отново дублирам. Не разбрахме, че ние водиме война с руснаците, че руснаците водят война с нас.
Еманюел Тод е френски антрополог и историк, есеист, създател на голям брой писания. Някои от тях, като “Финалният провал ” («La Chute finale»), “Икономическата заблуда ” («L’Illusion économique») или “Залезът на империята ” («Après l’empire»), се трансфораха в класики на обществените науки. Последната му книга, “Третата международна война стартира ” («La Troisième Guerre mondiale a commencé») бе оповестена през 2022 година в Япония и към този момент е продадена в 100 хиляди екземпляра. 
22 януари 2023 година

 

 
- Добър ден на всички! Добре пристигнали в предаването “Lenglet Déchiffre ” (Лангле дешифрира) директно по LCI от 17 до 18 часа, както всяка неделя, в което посрещаме огромен очевидец на съвременността. Тази седмица това е Еманюел Тод. Добър ден, Еманюел Тод!
- Добър ден!
- Радваме се да ви посрещнем. Вие сте антрополог, демограф, есеист, създател на доста книги. Сред тях, несъмнено, “Финалният провал ”, която предвиждаше рухването на руския режим, само че също по този начин “Икономическата заблуда ”, книга, която беляза значим исторически миг, както и “Qui est Charlie? ” (Кой е Шарли?). Последната ви книга беше оповестена в Япония и се споделя “Третата международна война стартира ”. Дадохте и преди няколко дни. Ще приказваме в предаването за френско-германските връзки, до момента в който канцлерът Шолц и президентът Макрон работиха дружно през целия ден. След десетина минути те ще създадат изказвания, които ще бъдат излъчени директно по LCI. Ще приказваме, несъмнено, и за Русия. Вие изтъквате в устойчивостта на тази страна, по едно и също време в стопански и политически проект. Тази седмица Националният статистически институт (INSEE) разгласява френския демографски баланс и, несъмнено, митингът против пенсионната промяна. Ще приказваме за всичко това. Да стартираме с френско-германските връзки: какво би трябвало да чакаме съгласно вас от тази прословута френско-германска двойка, до момента в който означаваме годишнината на Елисейския контракт, подписан преди 60 години от ген. Дьо Гол и Конрад Аденауер на 22 януари 1963 година?
- Мисля, че можем да се опитаме да подкрепим Германия в един техен проблем, който не се вижда отсам. За мен са значими връзките сред Германия и Съединени американски щати, тъй че ще приказвам по един малко необикновен метод за протичащото се в Украйна, или за това, което се случва сред Съединени американски щати и Русия, само че ще приказвам като американските геополитици. Всички хора мислят - и имат право - че става дума за инвазия в Украйна, че украинският народ страда и така нататък, само че от позиция на международната геополитика влизането на американците в Украйна, с цел да реорганизират украинската войска, с цел да влошат връзките сред украинците и руснаците…
- Преди нашествието?
- Преди нашествието, през 2014 година, то дава отговор на една стратегическа цел, която фактически не е насочена  против Русия. Натрапчивата концепция на Бжежински в “Голямата шахматна дъска ”, тази книга датира от 1996 или 1997 г…
- Дипломатически консултант на Картър, един от огромните мозъци в геополитиката.
- Неговата натрапчива концепция след Студената война, откакто Америка се оказа безполезна, беше Америка да не бъде изтласкана от Евразия. Американската империя - това е контролът над Германия, контролът над Япония, страни, завладени през Втората международна война. И натрапчивата концепция на американците беше да попречат на доближаването сред германците и руснаците. В годините след финансовата рецесия през 2008 година наблюдавахме две неща: първо, необикновен стопански напредък на Германия в Европа, който маргинализира Франция и всички останали, а на последващо място, това доближаване, т.е. една Европа, която се ръководи от Германия, а също така Германия се сближава с Русия посредством този газов план.
- Първо Шрьодер, а по-късно Меркел.
- Именно. Мисля, че германците са малко наивни в цялата тази история. Те се бяха настанили комфортно под американска протекция и с икономическо съглашение с руснаците. А по-късно какво стана? Започна тази война, която токсини всички връзки на Европа с Русия, затова и на Германия, с ескалацията, която видяхме и която докара до това много любопитно  или не напълно любопитно събитие, което е взривяването, саботажа на газопроводите “Северен поток ”, което явно беше осъществено от американците със съдействието на британците и поляците. Не може да се приказва за това, само че германците…
- Това въобще не е формалната теза.
- Да, в случай че щете това е като в историите за Шерлок Холмс, т.е. в случай че не е допустимо нито едно решение, най-невероятното е истината. Няма други вероятни пояснения и бих споделил, че от позиция на американците, които в предходните години бяха захласнати от “Северен поток ”, това е изцяло разумно и рационално. Това е война, те отрязаха Германия…
- Те блокираха прочее “Северен поток-2 ”, Тръмп го блокира.
- Не поради това. Това стана поради тяхната натрапчива концепция. На този стадий на войната това беше огромен триумф за тях. Бих споделил, че това сложи германците в състояние на дисонанс, осъзнавайки, че техният настойник е техен зложелател. Това е действителността: техният настойник е бил техен зложелател, а връзките им с руснаците не бяха задоволително приемливи - това бяха стопански връзки. И въпреки всичко те бяха другари в една доста сложна обстановка. Затова германците постоянно бяха считани за солидарни със Запада, пронатовски и така нататък, само че въпреки всичко възпиращи…
- Видяхме го с износа на прословутите танкове “Леопард ”.
- Дълго мислех за пояснение, тъй като когато човек чете отчетите, не когато гледа медиите в Съединени американски щати, Англия или Франция, е явно, че Украйна не може да завоюва тази война. Не е ясно дали руснаците могат да я завоюват, само че това, което е несъмнено, че украинците не могат, затова не става въпрос за малко повече военна техника, с няколко танка няма разлика.
По въпроса за танковете би трябвало да се чете британската или американската преса - това е фикс идея като тази със “Северен поток ”. Трябва да се открие смисъла на това и ви предлагам една догадка, само че би трябвало известно знание на историята. Там, където се води тази война, равнините на Украйна, това са места, където танкове, наречени “Пантера ”, “Тигър ”, се изправиха против съветската войска, по това време Червената войска, руската войска. Моето чувство е, че в случай че германците дадат танкове “Леопард ”, без значение дали са техни или тези, които са продали…
- На Финландия…
- Полша и така нататък Досега Германия беше доста сдържана във връзка с руснаците, а руснаците са доста брутални и доста рационални. Ние сме по мотивациите - “това е извънредно, ужасно, повече не би трябвало да има война ” и така нататък, само че руснаците си вършат рационална сметка. Мисля, че има опция и считам, че към това се стремят американците, в случай че германците доставят или разрешат да бъдат доставени танкове “Леопард ”, има дребен късмет руснаците да затънат в мотивации и по-късно американците да бъдат спокойни, че Русия и Германия са скарани вечно.
- Явна война сред Русия и Германия?
- Не война въпреки всичко, Германия към този момент няма доста оръжия, германците напълно не са войнолюбци, само че хипотезата за помиряване, за договаряния сред Германия и Русия в цялата тази рецесия, което е един от методите за излаз от войната, става изключена. Следователно, с цел да се върна към Франция, мисля, че е дълг на французите - като аз нямам репутацията на прогермански надъхан, мисля, че даже постоянно ме упрекват в противоположното - само че в случаи на дипломатически рецесии и по въпросите на войната и мира, мисля, че би трябвало да оставим настрани всички усеща и да остане единствено възприятието за мир и човещина. Мисля, че тук интелигентното държание на французите би било да схванат ужасната обстановка, в която се намират германците, които техният настойник тласка към неточност. Трябва да бъдем солидарни и от тази позиция президентът Макрон, който беше по-скоро рационален и сдържан в тази история, когато сподели, че Франция ще даде лека бронирана техника на Украйна, направи огромна неточност, тъй като това отваря пътя за англичаните да предложат тежки танкове “Чалънджър ” и разреши да стартира този напън над Германия. Знам, че историческото схващане не е особено за нашата ера, само че въпреки всичко би трябвало най-малко малко да се върнем към символиката на всичко това, към някои мемоари. Като историк, а не като сътрудник на Кремъл, както писаха някъде, не виждам…
- Казват, че сте проруски надъхан.
- Именно. Виждам, че публикацията за мен в Уикипедия към този момент е хакната, цялостна е с обиди от този вид.
- Не сте ли проруски надъхан? Не се ли определяте по този начин?
- Не, аз в действителност аз се боря да можем да продължим да разсъждаваме. Малко съм изумен - въпреки всичко мълчах в продължение на девет месеца по тези въпроси, тъй като добре виждам, че хората се разчувствани, тъй като войната е ужасна, тъй като тя се случва в Европа. Затова разгласих в Япония тази книга, която е алманах с изявленията, тъй като японците няма какво да научат от французите за антируските усеща. Но там ме считат за рационален човек, надалеч е от бойното поле и може да се приказва. Така че закрилян от Империята на изгряващото слънце, в този момент дръзнах да се изкажа. Но ние в Европа би трябвало да познаваме историята си и да знаем, че американците си играят с европейците, т.е. те унищожават нашите стопански системи. Но това, че ние самите нямаме даже минимално историческо възприятие, което да ни разреши да разберем какво значи немски танкове в украинските равнини толкоз скоро след Втората международна война - това не мога да го схвана. Не знам дали поради историята на морала или от квазирелигиозно възприятие, само че мисълта, че незабавното за нас, европейците, е още веднъж да тласнем Германия към директна борба с Русия - това ми се коства изцяло безконтролно. Така че считам, че би трябвало да разберем германците и всякога, когато те се съпротивляват на изпращането на тези танкове - да ги подкрепим.
- Казвате и това е заглавието на, въодушевено от тази книга, оповестена в Япония…
- Това е разбор на тази книга, французите нищо не губят.
- Казвате: “Третата международна стартира и нейният излаз е нерешителен ”.
- Да, това е война и постоянно е едно и също: когато влезеш във война, това, което се случва, не е това, което си очаквал. Тук се очакваше бързо проваляне на украинците, подценявайки тяхното национално възприятие и боен потенциал и надценявайки съветската военна мощност или мащаба на съветския боен ангажимент. А след изключването им от системата Swift се очакваше провал на съветската стопанска система. А видяхме тъкмо противоположното. Тоест, Украйна устоя, руснаците имаха серия от обилни военни обрати, а съветската стопанска система въобще не рухна. Рублата се повиши по отношение на $ и още повече по отношение на еврото, ние отчетохме невероятната резистентност на съветската стопанска система, която не можехме да предвидим след налагането на глобите поради Крим…
- Те по-скоро ускориха съветското селско стопанство.
- Наистина добивът на жито се удвои от 40 на 90 млн. тона и те станаха първият експортьор в света. На нуклеарни централи също. Те догониха и изпревариха американците в софтуерен проект с хиперзвуковите си ракети и в този момент руснаците имат нуклеарно предимство. Но това е, тъй като те имат доста повече инженери. Това основава тази странна обстановка, в която руснаците и американците са в екзистенциален спор. Американският геополитик Миършаймър го беше споделил: руснаците няма да правят отстъпка.
- В противоположен случай?
- За Русия, за Украйна, това е екзистенциално и би било неточност да се радваме на техните компликации, тъй като колкото повече компликации имат, толкоз по-силно ще удрят. Това е тествано. Но това, което не видя Миършаймър…
- Екзистенциалният спор за Съединените щати.
- Но, несъмнено! От момента, в който съветската стопанска система не се срина, прави бизнес с китайците или с Индия, връща се в разплащателни системи, които не зависят от $, или Саудитска Арабия стартира да се усеща добре с връзките си в ОПЕК+, или три четвърти от планетата надълбоко в себе си желаят провалянето на САЩ…
- Тези три четвърти не вземат участие във войната.
- Да, само че присъщото за политиката на наказания, както доста добре демонстрира един млад нидерландски историк (Никълъс Мълдър - бел. пр.), който издаде в Yale University Press една книга, озаглавена The Economic Weapon, Икономическото оръжие, той доста добре демонстрира, че икономическата война - и тук французите и европейците живеят в илюзия - е по-сериозна, в сравнение с войната на фронта. Икономическата война беше създадена по време на войната от 1914-1918 година, която лиши живота на стотици хиляди хора в Германия, Австро-Унгария и така нататък и в края на Първата международна война се смяташе, че блокадата, т.е. икономическата война е спечелила тъкмо толкоз, колкото и френските оръжия във Вердюн.
Това, което доста добре демонстрира Мълдър, е, че икономическата глоба глобализира войната, тъй като, би трябвало всички да вземат участие, с цел да работи тя. И затова хората, които постановат наказания, би трябвало да се опитат да принудят всички на планетата да вземат участие в глобите.
- Очевидно през днешния ден това не е по този начин.
- И се провали, което вкара Съединени американски щати в тази невъзможна обстановка, тъй като в случай че хората осъзнаят, че светът може да живее без Съединените щати, от позиция на финансите и валутата, доларът се срутва, а Съединени американски щати имат БВП (БВП), който значително е мним. Тоест, когато погледнете числата на Световната банка, има страни с необикновен Брутният вътрешен продукт, само че американският БВП е с два пъти по-скъпо опазване на здравето, в сравнение с у нас, с възходяща смъртност, със скъпоплатени юристи. Понякога се запитвам даже дали числата за невероятните военни разноски на американците би трябвало да се одобряват съществено.
- Във всеки случай имат потребност да ги финансират.
- Именно. Но това е ужасно доста, това е голям търговски недостиг за богатствата, който макар протекционистките ограничения на Тръмп, през последните двадесет години набъбна с 60%. И в случай че Съединени американски щати изгубят способността да се самофинансират на ниска цена, техният стандарт на живот внезапно пада.
- Един от предразсъдъците, които разбивате в това, е за стабилността на Путин и в действителност метода, по който го възприема съветският народ. Казвате, че Путин е прекратил неустойчивостта и ужасния интервал, последвал краха на Съветския съюз.
- Трябва да се дадат цифри. Преди малко видях на екрана данни за известността на Путин - утвърждение 70% и така нататък, които евентуално са точни, само че изследванията на публичното мнение не са незадоволителни, изключително в страна като Русия. Аз съм демограф и има знаци, които ни разрешават да измерим подобряването на изискванията в Русия. Ситуацията след краха на комунизма, 90-те години, бяха фаза на небивали премеждия за руснаците, на обществена анархия, на принуждение и така нататък и - това съответствува с идването на Путин, не е единствено Путин - съветското общество си възвърна равновесието. Рязко спадна равнището на убийствата, равнището на самоубийствата и най-много това, което иронично бих нарекъл моят знак култ, тъй като не е комичен, този, който ми разреши да предскажа краха на социалистическата система…
- Детската смъртност.
- Да. Между 1970 и 1974 година следих повишение на детската смъртност и си споделих: “А! Те не са добре, спукана им е работата! ”. Но тук виждаме постоянен спад, дотам, че детската смъртност на нашия популярен водач, Съединени американски щати, в този момент е по-висока от тази в Русия. Мисля, че даже в Беларус е по-ниска от нашата. Но същинският проблем е, че когато се показват неща, които приказват за стабилизация на Русия, те споделят: “Не! каква е тази апология на режима на Путин?! ”
- Легитимиране на агресията…
- Именно. Но не е това. Ако се боря за нещо, то това е правото да проучвам обстоятелствата такива, каквито са, с цел да имаме умна политика. Правенето на политика въз основа на концепцията, че режимът на Путин ще падне, или Русия ще падне, е неуместно за руснаците. Путин въплъщава това връщане към гражданския мир. Една от аргументите за прекомерно дребната съветска атака в Украйна, която ѝ костваше военни разочарования, е, че първата грижа на съветския режим е да не загуби този цивилен мир, да не милитаризира Русия, да не се  върне към епохата на Сталин, когато всичко бе пожертвано за армията, за войната и така нататък
Абсолютно правилно е, че не споделям общата неприязън към Русия, което ми разрешава да правя тази справедлива работа, само че в реалност най-враждебните хора по отношение на Русия би трябвало да видят моята работа и знаци. Защото няма никакъв смисъл, когато си във война и искаш да воюваш ефикасно, да казваш, че съперникът не съществува, че е незабележим, че всички дезертират. Това желая да кажа.
- Друг коз на Русия, който изтъквате, това, несъмнено, е вашата компетентност, са по-плътните фамилни структури, които свързвате с изключителния национализъм на Русия, както и с моралния консерватизъм на руснаците, които се опълчват на западния крах. Вие казвате, че това е съвсем антропологична война сред два модела на семейство.
- За да покажа, че работя върху справедливи знаци и не диря това, което ще ми достави наслаждение, ясно споделям, че украинските фамилни структури са по-нуклеарни и по-благоприятни за развиване на либерализма, т.е. в прочут смисъл моята работа легитимира украинския дискурс за съществуването на Украйна. Но там, където моята работа може да способства с нещо за схващане на протичащото се, е, че съветските фамилни структури са антични, патрилинейни и общностни фамилни структури. Великоруското семейство е било татко, неговите синове. Ако погледнете съветските преброявания на популацията от ХIХ век, това е една голяма фамилна каша. Когато се разпада, това оставя ентусиазъм по общността. Това роди комунизма в преходната насилствена фаза. А във етапа на приземяване в рационална стопанска система, която приема пазара, при Путин и даже малко преди този момент, това роди капитализъм от малко по-различен тип с огромна роля на страната. В геополитически проект значимото е да забележим, че западните системи, които не са такива, те са ядрени, индивидуалистки, доста благосклонни към дамите, те се ангажираха във феминистката гражданска война и в прогресистки революции на нравите от наша западна позиция, тогава имаме тези две системи една против друга - ядрена, индивидуалистка, феминистка, благосклонна към еманципацията на хомосексуалистите, неща, които персонално аз утвърждавам, за тези неща аз съм елементарен французин. Само че не е по този начин в Русия. И всякога, когато кажат: “А! Думата гласоподава още по-хомофобски закони! ”…
- Наистина ли?
- Разбира се! Руснаците са хомофоби и станаха още по-големи хомофоби, откакто видяха придвижването ЛГБТ на Запад, т.е. като реакция. Имаше социологически изследвания. Проблемът е, че ние си споделяме: “това е неуместно, те са нищожества ”. Но в случай че видите, че 75% от популацията на планетата са като руснаците и със сходни усеща, за тях руснаците са доста по-разбираеми от нас.
- Но не поради това имат право.
- Когато се занимаваш с антропология, не си задаваш въпроса кой е прав и кой е крив, изхождаш от правилото, че светът съществува подобен, какъвто е и че ще бъде мъчно да бъде изменен. Не помня дали в дългата или късата версия на приказвам за “меката мощ ” и споделям, че това е доста значимо разбиране за американците. Американците имаха голяма “мека мощ ”, когато въплъщаваха благополучието, демократичната народна власт и равенството.
- До 90-те години.
- Но в този момент, когато смъртността нараства в Съединени американски щати, когато от ден на ден небогати умират, когато стандартът на живот на всички понижава, “меката мощ ” на Съединени американски щати - и даже за нас - въпреки всичко малко е отслабнала. Руснаците имаха “мека мощ ” по време на Студената война - това беше комунизмът и страните, които имаха фамилни структури, сходни на техните, способни да пораждат комунистически усеща - в Централна Италия, в региона Лимузен във Франция…
- Да, има такива френски райони.
- Да, в Лимузен имаше вариация на фамилните структури от съветски вид. В Сърбия, Китай, Виетнам - всички тези райони на света бяха доста чувствителни към съветския нрав от това време. В онази ера руснаците бяха атеисти, борци и, несъмнено, ужасяваха мюсюлманския свят като цяло. Индия, може би с изключения на Керала и Бенгал, където има комунистически придвижвания и избрани видове фамилни структури, бяха по-податливи. Но през днешния ден западният свят, ние сме се втурнали в гражданска война на нравите, която наподобява рискова за света, до момента в който Путин и неговият екип напълно умишлено препозиционираха Русия като огромната консервативна мощ, софтуерно напреднала…
- Това е тяхната мека мощ.
- Руският честен консерватизъм е мека мощ. Аз персонално доста одобрявам руснаците. Не си коства да го отхвърлям. Но даже и да ги ненавиждат, даже и да ненавиждат Путин, което е право на всеки един, тези обстоятелства би трябвало да се вземат поради. Не e допустимо да се прави геополитика, да се води война, отричайки съществуването на света подобен, какъвто е.
- Ако обобщя думите ви в резюме - има доста мощна антропологична основа за това опълчване, което разделя света на две елементи: едната, които са трите четвърти, и другата, по този начин да са каже западната една четвърт…
- Бих споделил, че Латинска Америка, даже и да не е доста развита, ще бъде на западната страна.
- Казвате също, че този спор ще стесни Запада спрямо времето, когато Америка имаше мека мощ, която ѝ позволяваше да оказва доста по-силно въздействие.
- В момента пиша доста сериозна книга, доста по-тежка от тази, която написах в Япония, която ще бъде продължение и безспорно завършек на книгата ми “Залезът на империята ” («Après l’empire») за разпадането на американската система, оповестена през 2003 година Тоест, разгласих я по времето, когато всички споделяха, че американската суперсила е непобедима, а аз споделях “не, това не е правилно, вижте комерсиалния ѝ недостиг ”. Мисля, че беше сносно тази прогноза, тъй като те се изтеглиха от Афганистан, Ирак и така нататък Следователно в действителност сме в интервал на стесняване на американската система, която се отдръпна от Близкия изток, което хората в чужбина доста добре виждат.
- Не атакува ли Путин поради това Украйна?
- Той се почувства доста мощен заради софтуерни, военни аргументи и тъй като доста добре вижда, че Америка е отслабена. Но хората, индийците да вземем за пример, в изявлението за “Фигаро ” изтъквам министъра на външните работи на Индия (С. Джайшанкар), който написа една книга, озаглавена The India Way - Пътят на Индия. Той приказва за американското оттегляне и е прав, като споделя, че нито Съединени американски щати, нито Китай ще господстват в света. Китай - поради своята раждаемост съгласно мен. Поразително е, че всички в света го знаят, само че не и европейците. И повода е доста елементарна - тя е, че откакто американската система се свива, американците насочват напъните си към контрола над своите някогашни протекторати. Отново се връщам към Бжежински - в прочут смисъл съм възпитаник на американските геополитици -, това е контролът над Германия и Япония, на Европа и на Япония. И до момента в който през последните двадесет години американската система линееше и се свиваше в международен мащаб, тя ускори завземането на Европа посредством други, финансови революции.
Вижте през какво минаваме в този момент: ние сме във все по-сурова и рискова борба с Русия. Американците, които нахлуха в Ирак, добре схващат руснаците, те не са като нас, европейците. Американците от самото начало нахлуват в други страни, тъй че просто не е правилно, че са шокирани от съветската инвазия в Украйна. Те са умъртвили стотици хиляди хора в Ирак, тъй че когато са покъртени, те просто се преструват.
Това американско завладяване на Европа е тематиката, по която работя като откривател. По време на войната в Ирак имаше общи конференции на Путин, Шрьодер и Ширак. Вижте до каква степен стигнахме през днешния ден! До една Германия, крепяща се на социалдемократите, която се пробва да устои на американския и британския напън да се скара дефинитивно с Русия и до една Франция, която, почтено казано, към този момент не знае къде е.
- Как анализирате ролята на Китай в този спор? Видяхме, че поддържа Путин, само че в същото време се дистанцира частично от него.  Очевидно Китай прави бизнес с Русия и то таман в енергийната сфера.
- Бях доста деликатен при започване на войната. Много се приказва за Китай. Казват: “да, китайците поддържат руснаците, само че са разтревожени, не са удовлетворени ”… Когато вършим геополитическа интерпретация, не би трябвало да подхождаме по този начин. Аз съм емпирист и не мога да настоявам без обстоятелства. Когато се занимаваме с геополитика и проблемите на съюзите сред великите сили, има куп неща, които не знаем, и куп неща, за които би трябвало да приемем, че в никакъв случай няма да узнаем. Така че обратно на моето емпирично англосаксонско обучение, мисля, че в даден миг човек би трябвало да се придържа към картезианството и да се довери на личната си рационалност. Така стигнах до концепцията, че американците са взривили газопроводите и не ме интересува какво споделят. За Китай: да предположим, че китайците, китайските ръководители са рационални и интелигентни. Нали по този начин?
- Следвам ви в тази догадка.
- Американците имат антикитайски дискурс, който в навечерието на съветската инвазия в Украйна в действителност беше доста по-очевиден от враждебността им към Русия. Приоритетът на американците беше да съсипят Китай, техният предстоящ противник в света. Такава беше конфигурацията. Нанси Пелоси провокира китайците в Тайван и така нататък На китайците не им пука дали обичат или не руснаците. Китайците знаят доста добре, че в случай че Русия падне, по-късно идва техният ред. Истината е, че китайците нямат различен избор, с изключение на да поддържат руснаците. А това не ги ощетява и стопански.
- Това даже ги облагодетелства.
- И тъкмо поради това на несъмнено равнище американската тактика ми се коства изцяло неразбираема. След като виждаме, че войната ще се реши на бойното поле, не става въпрос за промишленото произвеждане на ракети. Тези въпроси участват доста в американската преса: дали ще бъдем в положение да доставим ракети…
- Да произведат…
- Да произведат, откакто делокализириха всичко, стопираха индустриалните вериги. Днес индустриалните потенциали са в Китай. Китай е работилницата на света. Понякога си представям, че в Белия дом има един дребен кабинет с един вид, който е претрупан да ражда глупави геополитически хрумвания, с цел да е несъмнено, че Америка ще загуби всичките си войни. Тук проектът е да изгубят войната и би трябвало да го реализиран, това му е работата (смях). Когато си първа политическа мощ, да провалиш всичко - каква хубава концепция! Във война сме с Русия, имаме проблеми с производството на техника, дано бъдем търпеливо-агресивни с Китай. Истината, без значение дали я споделят или не, е, че в случай че руснаците не съумеят повече да създават тези ракети, китайците ще ги обезпечат, тъй като по-късно идва техният ред!
(…)
- Казвате, че Русия е на най-ниското си демографско равнище.
- Мисля, че имат пет години, с цел да завоюват войната или да я изгубят. Пет години е естественото време за една международна война, казано в подигравателен смисъл.
- Вие към този момент я наричате “световна война ”.
- Тя е такава от позиция на броя на участниците, залозите, разчувстваните европейски общества, равнищата на инфлация в Европа, които стигат от 10 до 25%, спадането на виталния стандарт. Това, което най-вече ме удивлява, интересува, тревожи и  натъжава, е това, което се случи в Англия. В прочут смисъл Англия в действителност е в сърцето на рецесията. Движещата мощ на рецесията в света въпреки всичко са Съединени американски щати, там продължителността на живота понижава и така нататък Но англичаните рискуват скоро да ги последват - към този момент има понижаване на продължителността на живота, има срив на болничната система, срив на стопанската система, спад със 7% на стандарта на живот, пенсиите на университетските преподаватели понижават с 30%…
- А това е една от водещите западни страни.
- Англия може да бъде две неща: може да бъде чудноватите видове с духовито възприятие за комизъм, които имат живописна монархия и карат от лявата страна; само че англичаните, това е и индустриалната гражданска война, началото на икономическата модерност в света, основаването на Съединени американски щати от Англия - Англия е началото на всичко. Дори Тачър беше преди Рейгън с неолиберализма.
- И обществената страна, и капитализмът се появиха първо в Англия.
- И даже и Съединени американски щати да не одобряват доста съществено Англия като мощ, британският метод на ръководство, ръководещите съсловия в Англия останаха модел за имперските ръководещи съсловия на Съединените щати. Британската империя стана модел за американската империя. Крахът не е единствено термин и това се пробвам да схвана: английското войнолюбие във войната в Украйна е нещо немислимо. Когато чета демократичния вестник “Гардиън ”, ляв като “Монд ”, или десния “Дейли телеграф ”, по-десен от “Фигаро ”, виждам едно и също бълнуване. Каква връзка има сред тази русофобска военна възбуденост и вътрешната рецесия във Англия? Това е исторически въпрос.
- Двете съответстват.
- Не виждам връзката, само че ми е мъчно да си показва, че няма такава.
(…)
- Оправдана ли е съгласно вас пенсионната промяна във Франция? Правителството ни споделя, че е оправдана от демографска позиция, мотив, който вие отхвърляте.
- Първо, няма да встъпвам в елементи, не съм супер способен, има хора, които приказват доста по-добре от мен за това. Напълно поддържам хората, които отхвърлят тази промяна. Това, което мога да прибавя, е че ми се коства извънредно необичайно в страна, която влиза във война, държавното управление да се втурне към проблем, в който няма нищо незабавно. Всички са съгласни с това. Ако влизаме във война, която евентуално ще опустоши Европа, приоритет е националната взаимност, а това е положителното съгласие сред обществените съсловия, възрастовите групи и така нататък И си задавам въпроси за здравия разсъдък на едно държавно управление, което сега, в който Европа е във война и ще би трябвало да се взимат решения за прекъсване на войната, за излизане от войната, за цялостното влизане в тази война и така нататък, основава невероятна конфликтна обстановка в нашата скъпа Франция.
Да допуснем, че нашето държавно управление желае да разгласи война на руснаците. Защо не? Обявихме война на руснаците: изпращаме военна техника, убиваме руснаци, няма проблем. Независимо дали сме за или срещу оповестяването на война на руснаците, държавното управление го прави. Но за какво в същото време афишира война на французите? Това е неуместно.
- Какво е вашето пояснение за това съвпадане?
- Мисля, че хората си дават сметка, по тази причина заглавието на японската книга беше същото като заглавието на моето, а то е: “Третата международна война към този момент стартира ”. Благодарен съм на моя другар и издател Тайшиниши, който измисли това заглавие. То беше подето във “Фигаро ”. Важното съгласно мен е, че французите и може би даже френското държавно управление даже не си дават сметка, че сме във война. Защото те имат детска визия или визията на хора, които не знаят какво е война. Хората, които ръководят в този момент в Западна Европа, са хора, които не са претърпели война и не са историци, т.е. мислят, че войната са хора с пушки, с картечници, артилерийски оръдия, ракети, които се изстрелват и които убиват хора, има кръв - за тях това е войната. За военните репортери, които дават информация, и за телевизионните канали, които ни демонстрират или се пробват да ни покажат - немного прочее, от позиция на същинската информация - за тях войната е това. Но за историците войната не е това; войната е и стопански конфликт, конфликт на качества за промишлено произвеждане. От момента, в който започнаха тези талази от наказания против Русия, с цел да бъде унищожено съветското общество, руснаците също водят икономическа война с нас. Французите са дезинформирани - разправят им, че има война, която не е наша война и че сме доста симпатични, тъй като пращаме оръжия на украинците, с цел да могат да пазят своята нация, която съществува, отново повтарям…
- Срещу съветския завоевател.
- Не разбрахме, че ние водиме война с руснаците, че руснаците водят война с нас. Няма спор кой кого; съгласно руснаците това е отбранителна война по отношение на нас. И се притеснявам, че западните държавни управления, не приказвам за американците, които знаят какво вършат и са в очевидни силови връзки, това е различен умствен свят, само че европейците са в просвета на мира. Казвайки това в този момент, то наподобява смешно.
- Преди малко подчертахте, че Еманюел Макрон се опита, най-малко за известно време, да поддържа канал за връзка с Русия, с Путин. Полезен дипломатически ход ли беше това съгласно вас?
- Това беше доста добре, само че дипломатическите дейности на Франция и на Германия прочее, не се опират на същинско познаване на нещата. За да схванеш, би трябвало да приемеш концепцията за американската игра, както споделих играта “Бжежински ”, който счита Европа за поле за маневри и който има следната фундаментална аксиома: ние, Америка, можем да заемем тези военни страни, които желаеме, в тази ситуация даже дори не участваме с войски; ние сме в сигурност сред два океана, нищо не може да ни се случи. Той не беше планувал въпроса за икономическото изтощение. Но европейците не го схващат. Бях атакуван да вземем за пример в Туитър от Жан-Доминик Мерше.
- Когото виждаме доста постоянно в телевизионни излъчвания.
- Точно по този начин. Някога беше доста добър, само че мисля, че затъна интелектуално. Той ме атакува в туит: “трябва да се ангажираш повече, с цел да бъдеш от страната на спечелилите ”. Това е двойна непросветеност. Първо, не е несъмнено, че руснаците ще бъдат победени, тъй че цялостното ангажиране не е неизбежно на страната на спечелилия. Но той най-много е некадърен да планува какво ще се случи, в случай че Съединени американски щати завоюват. Една от първите жертви на американската победа ще бъде Франция, тъй като тогава ще пристигна нашият ред да бъдем подчинени. Това ще бъде унищожаване на френската военна промишленост, евентуално опит за дестабилизиране на групата “Ербус ” и Франция няма никакъв интерес от американска победа. Мисля, че той ми се сърди, тъй като моето изявление внушава мощно, че не знаем кой ще завоюва.
- Да, вие доста ясно го казвате. Последен въпрос, Еманюел Тод. Коя е най-хубавата книга, която прочетохте в последно време?
- Винаги задават този въпрос. Това е една книга по тематиката на Андрей Циганков.
- Руснак?
- Да, руснак, само че който живее в Съединени американски щати. Много одобрявам руснаците, които живеят в Съединените щати, тъй като не могат да бъдат подозирани, че отхвърлят свободата. Той работи в един калифорнийски университет, само че е руснак, не е неприятелски към Русия и е написал една книга, която е озаглавена “Мрачният двойник ” (The Dark Double: US Media, Russia, and the Politics of Values), в която изследва русофобията в Съединени американски щати, подемът или завръщането на русофобията, изучавайки ролята на другите обществени артисти: държавното управление, мозъчните тръстове, медиите и така нататък Руснаците са забавни, когато работят в Съединени американски щати, тъй като имат двоен взор. И това, което той демонстрира в книгата, издадена от Oxford University Press - да, това не е конспирационистка литература -, е, че след Студената война има една фаза, в която всички са удовлетворени, по-късно американците заемат позата “сега руснаците ще ни се подчинят ” и той следи по какъв начин се прави русофобският поврат. Това, което той ужасно демонстрира, е, че медиите го стартират, не федералното държавно управление. А най-после той ме накара да проумея, че казусът на войнолюбието и русофобията, е че те са прокарвани от медиите. И енергично поучавам нашия президент, който имаше положителни реакции, дискутирайки с Путин, да не отстъпва на войнолюбивия напън на френските медии.
- Благодаря, Еманюел Тод, беше вълнуващо да създадем прегледа на актуалността с вас и да разберем вашия взор върху този спор! Благодаря, че ни слушахте, ще се срещнем, несъмнено, идната седмица на същото място и в същия час!
Свързани публикации: 
Превод от френски: Галя Дачкова
Следвайте " Гласове " в
 
 
 
29 Яну 2023244328 Яну 2023329028 Яну 2023201127 Яну 2023312924 Яну 2023200922 Яну 20235474КоментариНапиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани22 Яну 2023300011 Яну 2023186528 Яну 2023140026 Яну 2023349
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информаци
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР